Temat miesiąca
WP Temat miesiąca Partner wydania
Francja od lat inspiruje poetów i artystów. To kraj wielu pięknych zabytków, sztuki, rozrywki oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. Poznajmy francuskie miasta i regiony, w których zdążyli się już zakochać turyści znad Wisły.

Miasto świateł
Dla niektórych stolica świata, dla innych miasto sztuki, rozrywki i zakochanych. Paryż powszechnie kojarzymy ze strzelistą Wieżą Eiffla, którą zobaczymy niemal na każdej pocztówce z wakacji w tym regionie. Aż trudno uwierzyć, że w 1889 roku, kiedy postawiono wieżę z okazji wystawy światowej, wielu paryżan uważało, iż szpeci ona ich miasto. Do tego stopnia, że spędzali wolny czas tylko w kawiarenkach, z których okien nie było jej widać!
To już jednak zamierzchła przeszłość. Dzisiejszy Paryż jest niczym wielki kalejdoskop, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy architektury powinni koniecznie odwiedzić leżącą w centrum miasta Île de la Cité, wyspie, na której stoi słynna gotycka katedra Notre-Dame de Paris. Jeśli przybywamy do Paryża w celu podziwiania sztuki, nie możemy ominąć podczas naszego zwiedzania Luwru. Dawny pałac królewski jest obecnie jednym z największych muzeów na świecie.

Miłośnicy rozrywki mogą zajść w okolice dzielnicy Montmartre, gdzie znajduje się m.in. kabaret Moulin Rouge ze sławnym czerwonym wiatrakiem wabiącym gości. Jeśli zaś spędzamy wakacje z dziećmi, po prostu musimy odwiedzić Disneyland Resort Paris mieszczący się w Marne-la-Vallée na przedmieściach Paryża. Na ternie dwóch parków tematycznych nasze pociechy spotkają niemal wszystkich bohaterów znanych z filmów animowanych studia Disney.

Powyższe atrakcje są oczywiście zaledwie czubkiem góry lodowej atrakcji, które czekają przybysza do stolicy Francji. Aby zwiedzić wszystkie, będziemy potrzebowali dużej swobody gospodarowania czasem. Tą umożliwia zakwaterowanie na kempingu, znajdującym się w Iris Parc Le Chêne Gris. Pod namiotem bądź dachem przytulnego domku będziemy mogli zregenerować siły i zaplanować kolejne etapy zwiedzania Miasta Świateł.

Lazurowe Wybrzeże
Region zwany też Riwierą Francuską zawdzięcza swą nazwę błękitnej wodzie nad Morzem Śródziemnym. Właśnie ona, wraz z długimi piaszczystymi plażami oraz gorącym klimatem od ponad stu lat przyciąga nad Lazurowe Wybrzeże turystów z całego świata.

Niekwestionowaną perłą Francuskiej Riwiery jest Nicea, miasto na granicy z Włochami. To miasto elegancji i luksusu, a także pięknych plaż. Tutejszy plac Masséna, otoczony starymi kamieniczkami, fontannami oraz parkami, stanowi świetne miejsce na wycieczkę cała rodziną.

Miłośnikom filmów z pewnością nie trzeba przedstawiać Cannes. To miasto, do którego przybywają każdego roku gwiazdy światowego kina. Nawet jeśli nie ubiegamy się ich śladem o statuetkę Złotej Palmy, wycieczka bulwarem La Croisette jest jak najbardziej wskazana. Na ciągnącej się przez 2 kilometry promenadzie znajdziemy wszystko, co kojarzy nam się z Lazurowym Wybrzeżem – błękitne morze, kawiarenki, palmy oraz fantazyjną architekturę.

Nieco dalej na zachód leży Saint-Tropez, kolejna miejscowość, którą możemy kojarzyć z filmów. Miejsce pracy sławnego żandarma granego przez Louisa de Funès okazuje się dość skromne pod względem rozmiarów (Saint-Tropez ma zaledwie nieco ponad 5,5 tys. mieszkańców). Jest za to znane z licznych piaszczystych plaż, jak np. Plage de Pampelonne czy Plage de la Ponche.

Riwiera Francuska pełna jest atrakcji. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie, musimy znaleźć dogodnie położone zakwaterowanie. Kempingi Holiday Green (w pobliżu Cannes i Saint-Tropez), a także Azur Beach / Prairies de la Mer (miejscowość Grimaud) zapewnią nam do tego doskonałe warunki.

Langwedocja
Leżąca między Morzem Śródziemnym a Pirenejami kraina obecnie znajduje się w granicach dwóch regionów administracyjnych – Langwedocji-Roussillon oraz Oksytanii. To miejsce pełne winiarni, zielonych wzniesień i plaż, w którym tradycja spotyka się z historią.

Stolicą regionu Langwedocja-Roussillon jest obecnie Montpellier. W mieście znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie (powstał w 1289 roku). Warto tu zwiedzić Musee Fabre, w którym znajdziemy obrazy takich artystów, jak Picasso, Monet, Rubens czy Delacroix.

Z kolei stolicą Oksytanii jest Tuluza, zwana też różanym miastem (fr. la ville rose). Tę barwną nazwę zawdzięcza kolorowi cegieł, z których zbudowana jest zabytkowa część metropolii. Warto zobaczyć rynek Place du Capitole, romańską Bazylikę Saint-Sernin oraz Muzeum Augustianów. Również miłośnicy nowoczesnej technologii znajdą tu coś dla siebie. Pod Tuluzą znajduje się bowiem Miasteczko Kosmiczne z własnym planetarium oraz makietą rakiety kosmicznej.

W Langwedocji znajdziemy również inne zabytki, tj. średniowieczne miasto Carcassonne czy sięgający jeszcze czasów rzymskich akwedukt w Pont du Gard. Znajdziemy również piaszczyste plaże, na których odpoczniemy po całodziennym zwiedzaniu. Kempingi La Sirène oraz Les Méditerrannées Beach Garden nad morzem Śródziemnym pozwolą nam połączyć owo przyjemne z pożytecznym.