Temat miesiąca
WP Temat miesiąca Partner wydania
Partner wydania
Leniwe toskańskie krajobrazy znane z filmów "Ukryte pragnienia" czy "Pod słońcem Toskanii" przyciągają wiele osób. I nie są to puste obietnice – w Toskanii tak właśnie jest! Zaplanowany wyjazd z rodziną na tamtejsze kempingi będzie strzałem w dziesiątkę. Tylko przygotujmy się do tego dobrze i zawczasu.

Włoska Toskania jest do zdobycia zarówno samochodem, jak i samolotem, ale umówmy się: takie widoki najlepiej podziwiać z auta. Jadąc krętymi dróżkami, co chwila spotkamy miejsca, które nas zauroczą i po prostu musimy się przy nich zatrzymać. Jeśli zdecydujemy się na domki kempingowe czy namiot w ośrodku, nie musimy brać ze sobą dużej ilości rzeczy, bo są teraz całkiem dobrze wyposażone, a to dodatkowo wpłynie na komfort podróży samochodem i przemawia za tą formą.

Chianti Classico
Jednym z regionów, które powinny znaleźć się na liście "do zobaczenia", jest Chianti – znane ze wspaniałego wina o tej samej nazwie (Chianti Classico) i pięknych miasteczek. Chianti liczy sobie ponad 300 lat, a historia samego wina – ponad 2000 lat. Produkowane było jeszcze przez Etrusków. Czarny kogut, który jest symbolem regionu, widnieje również na etykietach lokalnych win (od 1716 roku). Postój w Chianti to doskonały wybór. Zwiedzimy większe miasta i mniej znane okolice, które na zawsze pozostaną w naszych wspomnieniach.

Toskania jak z obrazka
Niewielka miejscowość Figline Valdarno położona około 40 km od Florencji jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wielu miejsc. Ośrodek kempingowy znajdujący się w Figline to Norcenni Girasole Club. Jest podzielony na dwie części – górną i dolną. Bez względu na to, gdzie się zakwaterujemy, będziemy mieli urzekający widok: toskańskie wzgórza. Ten czterogwiazdkowy ośrodek jest przepełniony lokalnym klimatem. Ze względu na jego wielkość zaprojektowano specjalną ciuchcię, która ma przystanki w najważniejszych punktach ośrodka. Górna część, zwana "wioską Vacansoleil", składa się z domków otoczonych zielenią i kwiatami, które dają dużo prywatności. Schodząc niżej, mijamy namioty typu Safari oraz winnicę, gdzie organizowane są degustacje. Na samym dole mamy domki, sklepy i winiarnię. Na terenie ośrodka nie brakuje też sporego supermarketu! Znajdziemy tam także baseny i zjeżdżalnie wodne, spa, boisko do piłki nożnej, korty tenisowe, restauracje, lodziarnię, salę animacji oraz siłownię. To wszystko nie powinno jednak powstrzymać nas od zwiedzenia pobliskiego regionu Chianti.

Nad morzem
Jeżeli wolimy bliskość morza, Toskania oferuje nam również taki klimat. Niewielka rybacka miejscowość San Vincenzo, a w jej okolicy kemping Park Albatros – to miejsce dogodne dla wszystkich, a szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano animacje, plac zabaw z parkiem liniowym, mini kino, centrum wirtualnej rzeczywistości czy dyskotekę dla nastolatków. Od morza dzieli nas około 800 metrów. Wodnych atrakcji nie braknie też na terenie ośrodka - 5 basenów (w tym 2 duże, w stylu tropikalnej laguny, i jeden olimpijski) a także zjeżdżalnia. Jest kilka restauracji, lodziarnia, spory supermarket. Niedaleko znajduje się Cecina czy Livorno. Warto odwiedzić Sienę, San Gimignano – zwane średniowiecznym Manhattanem, z lodziarnią, która ma najlepsze lody na świecie (Gelateria Dondoli), Grosetto, Lukkę czy bardziej oddaloną Florencję.
Toskania jest niewątpliwie miejscem, do którego się wraca. Dlatego zawsze można ją odwiedzić, nie tylko podczas jednego pobytu. Wyjazd dobrze zaplanowany pod kątem transportu, zakwaterowania i zwiedzania to klucz do niezapomnianych wakacji. Szczególnie w takim miejscu!