Temat miesiąca
WP Temat miesiąca Partner wydania
Dla jednych rodziców zagraniczne wyjazdy z dzieckiem wydają się abstrakcją, dla innych są bułką z masłem. Do wyprawy zagranicznej trzeba się odpowiednio przygotować, ale wiedza, jak to zrobić, rozwieje wszystkie wątpliwości.

1.Wybieramy miejsce
Wybierając zagraniczną miejscowość, do której chcemy pojechać, szukamy zwykle takiej, w której spodziewamy się udanej pogody. Z pewnością jest ona bardziej przewidywalna niż kapryśna aura nad Bałtykiem. Jeśli na miejsce zakwaterowania dodatkowo wybierzemy kemping, prawdopodobnie spędzimy niezapomniane wakacje.

Dlaczego? Ponieważ zagraniczne kempingi w przeważającej mierze są niezwykle komfortowe i niczym nie ustępują kilkugwiazdkowym hotelom i apartamentom. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, tym bardziej, że na miejscu zapewniane są nie tylko super warunki, ale też wyjątkowe atrakcje.

Jednak, aby mieć pewność, że wszystko się uda i pójdzie zgodnie z planem, warto postawić na solidną firmę pośredniczącą. Vacansoleil już od wielu lat jest liderem na europejskim rynku turystyki kempingowej. Stawia na jakość, zajmując się wynajmem zakwaterowań w 16 krajach europejskich na niemalże 500 kempingach. Miejsca z oferty są gruntownie sprawdzone i dokłada się wszelkich starań, żeby pobyt w nich rzeczywiście spełnił oczekiwania rodzin z dziećmi.

2.Docieramy we własnym zakresie
Bez względu na wybór miejsca kempingu, zawsze trzeba dotrzeć na nie we własnym zakresie. Niektórzy decydują się na podróż samochodem, inni, co dla dzieci jest zwykle mniej męczące, wybierają lot samolotem. Przed takim lotem należy sprawdzić wymagania przewoźnika co do podróżowania z dzieckiem, aby uniknąć ewentualnych przeszkód i nieprzyjemności.

W podróży zagranicznej zawsze priorytetowo należy traktować bezpieczeństwo i uwzględnić m.in. potrzebę odpoczynku. Wiele rodzin decyduje się na wykupienie noclegu na trasie. Podróżując autem, trzeba uwzględnić m.in. winiety i opłaty za autostrady. Wygodnym rozwiązaniem jest z pewnością wykupienie winiety jeszcze przed podróżą. Jeśli podróżujemy samolotem, wygodną opcją jest dodatkowe zamówienie transportu z lotniska na kemping. Vacansoleil daje nam taką możliwość.

3.Z dokumentami w kieszeni
Każdy wyjazd zagraniczny, tym bardziej z dziećmi, wiąże się z koniecznością przygotowania niezbędnych dokumentów. Podróżując z dzieckiem po krajach Unii Europejskiej, musimy wyrobić dla niego dowód osobisty lub paszport. Dziecko poza krajami Unii Europejskiej musi mieć paszport.

Trzeba też zadbać o ubezpieczenie. W tym celu należy złożyć wniosek o wydanie tzw. Karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podróżujący nie ponosi kosztów wydania takiej karty. Warunkiem jest wcześniejsze objęcie ubezpieczeniem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli więc wybieramy się za granicę, karta EKUZ na terenie Unii Europejskiej zagwarantuje nam bezpłatną podstawową opiekę medyczną oraz specjalistyczną i szpitalną, refundację leków z listy zatwierdzonej przez NFZ, opiekę dentystyczną i protetyczną, a ponadto środki zaopatrzenia medycznego.

Trzeba jednak pamiętać, że sama karta EKUZ to za mało. Obejmuje ona tylko podstawowy zakres leczenia oraz wybrane przychodnie i szpitale, mające podpisane umowy z odpowiednikiem polskiego NFZ. Co więcej, EKUZ nie pokrywa kosztów transportu osoby chorej do kraju. Zaleca się więc wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Takie rozwiązanie wydaje się szczególnie zasadne właśnie w przypadku podróżowania z dzieckiem. Warto dodać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Drugi rodzaj ubezpieczenia zapewni spokój szczególnie rodzicom. Jeśli np. dziecko podczas gry w piłkę wybije w sąsiednim domku szybę, ubezpieczenie pokryje wszelkie koszty.

Takie zabezpieczenie od strony prawnej i finansowej pozwoli nam spać spokojnie. Pozostanie tylko zorganizowanie czasu dzieciom podczas kilkugodzinnej podróży, co nierzadko jest nie lada wyczynem.