Temat miesiąca
WP Temat miesiąca Partner wydania
Piękne plaże, miasta z fascynującą historią oraz parki krajoznawcze i rozrywkowe. Chorwacja jest idealnym miejscem na wyjazd z całą rodziną. Gdzie powinniśmy się wybrać samochodem, jeśli zamierzamy spędzić wakacje marzeń nad Adriatykiem?

Przygotowania do wyjazdu
Droga samochodem z Polski do Chorwacji zajmie nam kilkanaście godzin, nawet jeśli mieszkamy blisko południowej granicy. Dlatego też powinniśmy się dobrze przygotować do podróży, zwłaszcza jeśli zabieramy ze sobą nasze pociechy. Dla nich może to być przecież pierwsza tak odległa wycieczka!
Poza ubraniami, strojami kąpielowymi i sprzętem plażowym, zabierzmy ze sobą zabawki i gry. Droga może się bowiem dłużyć dzieciom, które często rozpiera energia. W przypadku niemowląt warto wybrać się w podróż nocą – ruch jest wtedy mniejszy, a maluch spędzi część trasy, śpiąc w foteliku.

Nim wyjedziemy, zaopatrzmy się w podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie zaszkodzą również tabletki na chorobę lokomocyjną. Pamiętajmy, że choć język chorwacki jest podobny do polskiego, kupowania leków za granicą lepiej unikać. Tak samo, jeśli zabieramy ze sobą w podróż niemowlę o ściśle określonej diecie (modyfikowane mleko, produkty bez laktozy bądź glutenu), lepiej weźmy zapas jedzenia ze sobą . Oszczędzimy sobie potem wiele nerwów podczas rozszyfrowywania etykiet na produktach.

Co jeszcze? Krem z filtrem UV jest absolutną koniecznością, nawet jeśli wybieramy się na wakacje poza sezonem. Nie zapomnijmy również o odpowiednim ubezpieczeniu. Standardowe ubezpieczenie NFZ nie obejmuje bowiem wielu wypadków, które mogą nas spotkać za granicą.

Wybieramy trasę
Dobrze, a więc wszystko już przygotowane do drogi. Nim jednak będziemy mogli cieszyć się wakacjami nad Adriatykiem, pozostaje jeszcze wybór trasy.

Polacy zmierzający w kierunku Chorwacji najczęściej stają przed dwiema możliwościami. Mieszkańcy zachodniej części kraju wolą zwykle jechać przez Czechy, Austrię i Słowenię. Z kolei dla mieszkańców wschodniej i południowej Polski trasa przez Słowację i Węgry często okazuje się wygodniejsza. Wszystkie wymienione kraje należą do Unii Europejskiej i posiadają sieć autostrad, która sprawia, że poruszanie się po nich jest szybkie i wygodne. Nie jest jednak darmowe.

Bezstresowy przejazd autostradami większości wymienionych krajów umożliwi nam zakup winiety. Możemy ją zamówić online na stronie Polskiego Związku Motorowego. Bez większego problemu kupimy również winietę po wjeździe do danego kraju. Winiety najczęściej mają postać naklejki na przednią szybę, choć zdarzają się, jak w Słowacji, wersje elektroniczne. Niezależnie od tego, jaką wybierzemy, zatrzymajmy przy sobie dowód zakupu – kto wie, może się przydać.

Ceny winiet wahają się. I tak na przykład za najkrótszą, 10-dniowa wersję w Czechach zapłacimy równowartość ok. 69 zł, z kolei w Słowenii będzie to aż 155 zł i to na siedem dni! Ceny winiet w pozostałych krajach na naszej drodze mieszczą się właśnie w tym przedziale. Wyjątkiem, co ciekawe, jest Chorwacja, w której winiet nie ma. To ile zapłacimy tam za przejazd, zależy od odcinka autostrady, który akurat pokonujemy. Ceny wahają się od 6 do 27 zł.

W drogę!
Jeśli samochodowa trasa o długości od 1 do 1,5 tys. kilometrów nie jest dla nas codziennością, warto pomyśleć o noclegu po drodze. Nie tylko my bowiem musi zregenerować siły po długiej drodze za kierownicą. Również dla dzieci taka trasa z pewnością będzie męcząca i monotonna, nawet jeśli będziemy pamiętać o wspomnianych już rozrywkach.

Zdecydowanie najbogatszą ofertą noclegową po drodze dysponuje Austria. W tym samym kraju, w okolicach jeziora Ossiacher See, możemy nawet spędzić nocleg na kempingu. Co prawda będziemy musieli wtedy nadłożyć kilka kilometrów drogi, jednak zarówno cena za jedną noc, jak i piękna lokalizacja sprawiają, iż jest to pomysł wart rozważenia.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na nocleg po drodze, czy nie, najdalej następnego dnia trafimy do Chorwacji, krainy plaż, rozrywek i zabytkowych miast.

Miejsca, które warto odwiedzić
Jeśli zamierzamy wykorzystać wyjazd w pełni – na rozrywkę, wypoczynek i zwiedzanie, najlepszym wyborem zakwaterowania będzie kemping. To rozwiązanie korzystne cenowo, w dodatku umożliwi całej naszej rodzinie bliższy kontakt z naturą. Obecne kempingi dają duży wybór, jeśli chodzi o formę zakwaterowania – może być to domek, namiot bądź parcela, na której zainstalujemy się według uznania.

Dwa najciekawsze regiony Chorwacji pod względem atrakcji to Istria oraz Dalmacja. Dokonując wyboru kempingu, kierujmy się bliskością jak największej ilości miejsc, w których każdy członek naszej rodziny znajdzie coś dla siebie. Tu zaproponujemy dwie lokalizacje:

Park Umag to kemping położony na chorwackiej Istrii. Szybko dojedziemy stąd samochodem do najważniejszych atrakcji w regionie. Przerwy między zwiedzaniem i podziwianiem natury możemy sobie tu zarezerwować na odpoczynek i uprawianie sportu (m.in. siatkówka plażowa, jazda konna oraz tenis). W Parku Umag doskonale będą się również bawić dzieci, gdyż obiekt dysponuje dwoma basenami oraz parkiem przygód.

• Novigrad. Miasto oddalone od Umagu zaledwie 15 km, więc bez problemu dojedziemy tam autem w wolnym czasie. Novigrad posiada piękną starówkę w sam raz na rodzinny spacer. Stoi tu K.u.K. Marinemuseum, w którym każdy odwiedzający poczuje zew morskiej przygody. Dla dzieci ogromna zaletą wycieczki będzie fakt, że Novigrad słynie jako stolica najpyszniejszych lodów w Chorwacji.

• Pula. Kolejne miasto warte obejrzenia na Istrii, od Umagu dzieli je godzina drogi samochodem (ok. 85 km). Warto je odwiedzić ze względu na starożytny amfiteatr, jeden z największych w Europie. Z kolei w Aquarium Pula najmłodsi będą mogli zaobserwować podwodne zwierzęta, od ryb z całego świata po świecące w ciemnościach meduzy.

Skoro jesteśmy już na Istrii, musimy koniecznie spróbować specjałów tutejszej kuchni. Bardzo silne są tu wpływy włoskiej sztuki kulinarnej. Maništra na przykład stanowi idealne połączenie lokalnego makaronu, mięsa oraz warzyw. Z kolei trufle z Istrii cieszą się ogromną renomą w całej Europie.

Camping Belvedere stanowi idealną bazę wypadową jeśli planujemy wycieczki na terenie Dalmacji. To mały kemping bardzo blisko plaży. Dla dzieci organizowane są tutaj animacje dostosowane do grupy wiekowej. Ogromnym atutem obiektu jest kapitalna lokalizacja. Zaledwie 5 km dzieli kemping od zabytkowego Trogiru, 13 km zaś od znanego z serialu "Gra o tron" nadmorskiego miasta Split.

• Trogir. Portowe miasto zwane też "małą Wenecją". Absolutna perełka Adriatyku, z której przywieziemy mnóstwo rodzinnych zdjęć. Tutejsza Katedra Św. Wawrzyńca, budowana przez kilkaset lat, świetnie pokazuje jak architektura i sztuka zmieniały się na przestrzeni dziejów.

• Jeziora Plitwickie. Dwie i pół godziny drogi samochodem (228 km) dzieli Camping Belvedere od parku narodowego, w którym mieszczą się Jeziora Plitwickie. To aż 16 zbiorników wodnych, otoczonych lasem oraz wodospadami. Miejsce to słusznie cieszy się opinią najpiękniejszego parku w Chorwacji. W sam raz na inspirującą wycieczkę!

Wybrzeże Dalmacji obfituje w tzw. gostionice i konoby, czyli restauracje i tawerny, w których można skosztować miejscowych specjałów. Królują tu owoce morza oraz mięsa, przyrządzane z oliwą. Warto spróbować potrawę o nazwie Pašticada, której podstawą jest wołowina. Mieszkańcy Dalmacji uwielbiają także słodycze. Poczęstujmy nasze pociechy garścią bajaderek, czekoladek nadziewanych masą orzechowo migdałową. Możemy być wtedy pewni, że na następną chorwacką wycieczkę namówią nas właśnie dzieci.